Aktualności

Kalendarz Praw Człowieka – 30 kwietnia

Kalendarz Praw Człowieka – 30 kwietnia

Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu (Yom HaShoah)

Jom HaZikaron ha-Szoa we-haGewuraDzień (Pamięci) Zagłady i Aktów Odwagi, także Dzień Pamięci Holokaustu – izraelskie święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia Żydów, którzy zginęli w Holokauście w wyniku działań przeprowadzonych przez nazistowskie Niemcy i ich kolaborantów.

Jest to święto ruchome, ponieważ obchodzone jest dwudziestego siódmego dnia kwietnia lub maja, chyba, że 27 dzień będzie sąsiadować z żydowskim świętem Szabat, wtedy w takim przypadku data jest przesuwana. W tym roku Yom HaShoah wypada 30 kwietnia.

W Izraelu jest to narodowy dzień pamięci. Główne uroczystości Jom ha-Szoa odbywają się w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie – w instytucji, której zadaniem jest dokumentowanie i przechowywanie świadectw męczeństwa i bohaterstwa Żydów europejskich w okresie Holokaustu. Tego dnia wszystkie żydowskie lokale rozrywkowe w Izraelu są zamknięte. Święto jest uroczyście otwierane w Izraelu o zachodzie słońca. Podczas ceremonii państwowej, która ma miejsce na placu Getta Warszawskiego w Jad Waszem, flaga państwowa jest opuszczana do połowy masztu, prezydent i premier wygłaszają przemówienia, ocaleni z Holokaustu zapalają sześć pochodni symbolizujących około sześć milionów Żydów, którzy zginęli podczas Holokaustu, a naczelni rabini recytują modlitwy.W tym dniu ceremonie i nabożeństwa odbywają się w szkołach, bazach wojskowych oraz siedzibach organizacji publicznych i społecznych.

W czasie Jom ha-Szoa na terenie obozu koncentracyjnego i zagłady (1940–1945) Auschwitz-Birkenau corocznie, od 1988 r., odbywa się Marsz Żywych, podczas którego Żydzi, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsce zagłady utworzone przez Niemców podczas wojny, poznają historię Żydów w Polsce.

Źródło: Wikipedia

Inne aktualności