Aktualności

Kalendarz Praw Człowieka – 21 marca

Kalendarz Praw Człowieka – 21 marca

21 marca Międzynarodowy Dzień Eliminacji Dyskryminacji Rasowej

Został ustanowiony aby przypominać o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 21 marca 1961 roku w miasteczku Sharpeville, w Republice Południowej Afryki. Mieszkańcy manifestowali pokojowo przeciwko wprowadzonemu pokojowo osiem lat wcześniej tzw. Prawu o Przepustkach, które stanowiło jeden z elementów polityki Apartheidu. To rasistowskie prawo zmuszało „czarnoskórych” obywateli do noszenia przy sobie specjalnych przepustek, które zawierały fotografię, szczegóły dotyczące miejsca urodzenia, zatrudnienia, płaconych podatków oraz kontaktów z policją. Przepustki musiały być okazywane na każde wezwanie policji, a poruszanie się bez nich było praktycznie niemożliwe.

W trakcie manifestacji, policja zaczęła strzelać do demonstrantów, w wyniku czego zginęło 69 osób. Dal upamiętnienia tego zdarzenia Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych podjęło decyzję o ustanowieniu 21 marca Międzynarodowym Dniem Eliminacji Dyskryminacji Rasowej. Stał się on jednocześnie okazją nie tylko do uczczenia śmierci ludzi, którzy zginęli występując przeciwko dyskryminacji rasowej, lecz także dniem, w którym szczególną uwagę przykłada się do wypracowywania różnych form zwalczania rasizmu i dyskryminacji.

Martin Luther King (1929-1964)

Urodził się 15 stycznia 1929 roku w Atlancie. W 1955 obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Bostońskim. Był pastorem zboru baptystycznego oraz działaczem na rzecz zniesienia dyskryminacji rasowej. Jego przemówienie „Miałem sen” wygłoszone w sierpniu 1963 roku w Waszyngtonie, przedstawiające wizję Stanów Zjednoczonych wolnych od segregacji rasowej, jest jednym z najbardziej znanych na świecie wystąpień, do którego po dziś dzień odwołują się działacze i działaczki praw człowieka. W tym samym roku King otrzymał tytuł Człowieka Roku magazynu „Time”, w 1964 został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Dzięki jego działalności administracja prezydenta J.F.Kennedy’ego zaangażowała się w obronę praw obywatelskich Afroamerykanów. Martin Luther King zginął w zamachu, zastrzelony przez przeciwnika swoich działań i rasistę, 4 kwietnia 1964 roku w Memphis, dokąd przyjechał, zęby wesprzeć strajkujących robotników.

Źródło: Kalendarz Praw Człowieka, Fundacja Autonomia, Kraków

Inne aktualności