Aktualności

26.08.2021 (czwartek) godzina 20:00

26.08.2021 (czwartek) godzina 20:00

W ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmach zapraszamy do Cafe Noir al. Niepodległości 22 (wstęp bezpłatny) na kolejny pokaz filmowy. Tym razem obejrzymy francuski film „Wszystkie życia Kodżina” (trwający 88 minut).
Następnie zapraszamy na dyskusję, w której udział weźmie Kacper Kubiak z Instytutu Równości. Poniżej krótki opis filmu:

„Kodżin to młody kurdyjski gej, który za namową reżysera postanawia skonfrontować swoją społeczność z tematem tabu, jakim jest w jego kulturze homoseksualność. Bohater filmu ten swoisty eksperyment może przypłacić życiem, ponieważ wielu z jego rozmówców otwarcie przyznaje, że najchętniej wszystkich homoseksualistów widziałoby w trumnach. Panuje przekonanie, że homoseksualizm to choroba, którą da się wyleczyć, wypędzając z nieszczęśnika dżina, jaki zawładnął jego ciałem. Tak przynajmniej twierdzi znany imam – Kaszpirowski kurdyjskiej społeczności, który za pomocą różnych trików jest w stanie nie tylko “wyleczyć” homoseksualizm, ale również AIDS, raka czy Ebolę. Może wywołać to uśmiech niedowierzania, który jednak po chwili przeradza się w konsternację. “My, Kurdowie przez lata byliśmy prześladowani, jesteśmy nieakceptowani, chcą nas stłamsić. Nagraj film o oporze i wyzwoleniu Kurdystanu, wtedy będziemy z ciebie dumni” – słyszy reżyser od wujka. Jednak iracki Kurdystan oprócz dumy jego mieszkańców ze swojej narodowości i nieustannej walki o niepodległość otwarcie demonstruje uprzedzenie i odrazę do osób innej orientacji seksualnej. Sytuacja zmusza Kodżina do szukania azylu w Europie, gdzie trafia do…Polski. Błyskotliwy pełnometrażowy debiut Diako Yazdaniego przedstawia historię o wielkiej odwadze i uporze w dążeniu do życia w zgodzie z własna naturą, niezależnie od konsekwencji. Sam reżyser, irański Kurd, swoim przykładem daje nadzieję, że można przejść przemianę i z wrogości wobec odmienności stać się jej orędownikiem.”

Organizatorem Watch Docs jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka mieszcząca się w Warszawie, a w Zielonej Górze Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS.
Powyższe stowarzyszenia we współpracy z Fundacją na Rzecz Kultury „FEDORA” oraz Instytutem Równości przygotowały dla Was kolejne widowisko filmowe w Cafe Noir. Objazdowy Festiwal Watch Docs w Zielonej Górze i Nowej Soli potrwa do 5 października.

Strona festiwalu Watch Docs :

https://watchdocs.pl/festiwal-objazdowy/miasta/zielona-gora

Serdecznie zapraszamy.

Inne aktualności