W ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie zapraszamy do Cafe Noir, al. Niepodległości 22, w Zielonej Górze na filmy:
1. „Heda” reż. Kamil Witkowski, 45 minut, 2020 Polska
Heda – uchodźczyni z Czeczenii, która sens życia znalazła w wolontariacie.
2. „Zmiana trasy” reż. Maksim Szwed, 56 minut, 2021 Białoruś
Rozmowy w taksówce w przeddzień zeszłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi.
Opis filmu:
Heda uciekła z Czeczenii do Polski z pięciorgiem dzieci od wojen i męża sadysty. W jednym z ośrodków dla uchodźców poznała Marinę, a od niej – słowo wolontariuszka. Odtąd pracowały razem, pomagając ludziom bez domu i tym samotnym w domach spokojnej starości, i tym w więzieniach. Kiedy Heda ciężko zachorowała, Marina wymyśliła dla niej ten film. To on właśnie trzymał Hedę przy życiu, pozwalając jeszcze raz i w jeszcze jednej roli podzielić się sobą z innymi. I dlatego, choć Heda zmarła niedługo po ukończeniu zdjęć, nie jest smutny i nie jest filmem o umieraniu. To wzruszający, prawdziwie siostrzeński dwugłos Mariny i Hedy o życiu, któremu smak nadaje dawanie. Z humorem i czułością, ale bez sentymetalizmu Marinie Hulii i Kamilowi Witkowskiemu udało się pokazać nam Hedę, prawdziwie piękny “kwiat Kaukazu”.
Opis filmu:
Wszyscy wiemy, co działo się na ulicach białoruskich miast jesienią 2020 roku. Pamiętamy obrazy masowych demonstracji i szokująco brutalną reakcję reżimu. Znamy prawdę o aresztach, torturach i setkach białoruskich więźniów politycznych. A dzięki filmowi Maksima Szweda możemy przekonać się, czym żyli mieszkańcy Mińska w przeddzień pamiętnych prezydenckich wyborów. Bohaterami „Zmiany trasy” jest dwójka taksówkarzy o przeciwstawnych poglądach – i ich pasażerowie. Młodzi z niecierpliwością wyglądają upragnionych zmian; starsi często deklarują przywiązanie do systemu, który zapewnia im iluzję ekonomicznego bezpieczeństwa. W miarę zbliżania się wyborów, temperatura politycznych dyskusji rośnie. O czym marzyli Białorusini w sierpniu 2020 roku? Jak wyglądały pierwsze dni ich krótkiego karnawału wolności?
Organizatorem Watch Docs jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka mieszcząca się w Warszawie, a w Zielonej Górze Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS.
Powyższe stowarzyszenia we współpracy z Fundacją na Rzecz Kultury „FEDORA” oraz Instytutem Równości przygotowały dla Was kolejne widowisko filmowe w Cafe Noir. Objazdowy Festiwal Watch Docs w Zielonej Górze i Nowej Soli potrwa do 5 października.
Strona festiwalu Watch Docs :
https://watchdocs.pl/festiwal-objazdowy/miasta/zielona-gora
Serdecznie zapraszamy.