Aktualności

14.09.2021 (wtorek) godzina 18:00

14.09.2021 (wtorek) godzina 18:00

W ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmach zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze. Spotkanie dotyczyć będzie SYTUACJI POLITYCZNEJ NA BIAŁORUSI. Pojawi się też temat WOLNYCH SĄDÓW.

Pokażemy cztery filmy krótkometrażowe:

„Co będziemy robić jutro?” reż. Maksim Szwed, 8′, 2020 Białoruś

Pierwszy dzień wolności po aresztowaniu podczas mińskich protestów.

„Jeszcze będzie normalnie” reż. Andrej Kuciła, 10′, 2020 Białoruś

Znana białoruska dziennikarka trafia do szpitala po pobiciu przez milicję.

„Jak mogę Ci pomóc” reż. Jekaterina Markawiec, 10′, 2020 Białoruś

Psychologowie-wolontariusze pomagają pobitym przez milicję uczestnikom protestów.

„Tysiąc tóg” reż. Kacper Lisowski, 12′, 2020 Polska

Prawnicy z 26 europejskich państw manifestują solidarność z polskimi sędziami walczącymi o niezależne sądy.

Po filmach odbędzie się dyskusja, w której udział weźmie pani Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Będziemy też gościć Stowarzyszenie Przyjaciół Białorusi „Nowa Białoruś” oraz Dyrektora Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego, pana Radosława Brodzika.

” Co będziemy robić jutro?’

Opis filmu:

Milicja aresztowała Maksima Szweda podczas jednej z pierwszych powyborczych demonstracji w Mińsku. Przez kilka dni zastanawiał się, jaką Białoruś zobaczy po wyjściu z aresztu. Jak będzie wyglądał pierwszy dzień wolności? Co zjeść, czego się napić, dokąd najpierw pójść? To, co w końcu zobaczy, będzie jednak wspanialsze niż wszelkie wyobrażenia.

„Jeszcze będzie normalnie”

Opis filmu:

Bohaterką powstałego dosłownie kilka dni po wybuchu masowych protestów na Białorusi filmu jest znana białoruska dziennikarka telewizyjna. Andrej Kuciła obserwuje ją w szpitalu, do którego trafiła po pobiciu przez milicję podczas demonstracji przeciwko sfałszowanym wyborom. Dlaczego, mając tak wiele do stracenia, zdecydowała się zaryzykować swoją pozycję i jak wyobraża sobie przyszłość?

„Jak mogę Ci pomóc”

Opis filmu:

Jekaterina Markawiec przygląda się w swoim filmie psychologom, którzy założyli wolontariackie centrum pomocy dla osób poszkodowanych podczas protestów. Wyrzucenie z siebie traumatycznych przeżyć przynosi pobitym ulgę. Nie ma jednak wątpliwości, że niespotykana brutalność milicyjnych ataków pozostawi w ich psychice głębokie ślady.

„Tysiąc tóg”

Opis filmu:

Warszawa, 11 stycznia 2020 roku. Sędziowie, prokuratorzy i adwokaci z 26 państw europejskich manifestują swoją solidarność z polskimi sędziami walczącymi o utrzymanie resztek niezależności sądownictwa. Maszerują w togach, ramię w ramię z polskimi kolegami, w wielotysięcznym tłumie oklaskujących ich warszawiaków. Dokumentując ten wzruszający epizod dramatycznej i dalekiej od happy endu walki o państwo prawa, Kacper Lisowski rozmawia też z uczestniczącymi w marszu tysiąca tóg europejskimi sędziami. Szczególnie mocno zabrzmi tu głos sędziego z Turcji, który z własnego doświadczenia wie, co to znaczy, kiedy taka walka jest już przegrana.

Organizatorem Watch Docs jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka mieszcząca się w Warszawie, a w Zielonej Górze Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS.
Powyższe stowarzyszenia we współpracy z Fundacją na Rzecz Kultury „FEDORA” oraz Instytutem Równości przygotowały dla Was kolejne widowisko filmowe w Cafe Noir. Objazdowy Festiwal Watch Docs w Zielonej Górze i Nowej Soli potrwa do 5 października.

Strona festiwalu Watch Docs :

https://watchdocs.pl/festiwal-objazdowy/miasta/zielona-gora

Serdecznie zapraszamy.

Inne aktualności