W ramach Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmach zapraszamy do Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze. Spotkanie dotyczyć będzie SYTUACJI POLITYCZNEJ NA BIAŁORUSI. Pojawi się też temat WOLNYCH SĄDÓW.
Pokażemy cztery filmy krótkometrażowe:
– „Co będziemy robić jutro?” reż. Maksim Szwed, 8′, 2020 Białoruś
Pierwszy dzień wolności po aresztowaniu podczas mińskich protestów.
– „Jeszcze będzie normalnie” reż. Andrej Kuciła, 10′, 2020 Białoruś
Znana białoruska dziennikarka trafia do szpitala po pobiciu przez milicję.
– „Jak mogę Ci pomóc” reż. Jekaterina Markawiec, 10′, 2020 Białoruś
Psychologowie-wolontariusze pomagają pobitym przez milicję uczestnikom protestów.
– „Tysiąc tóg” reż. Kacper Lisowski, 12′, 2020 Polska
Prawnicy z 26 europejskich państw manifestują solidarność z polskimi sędziami walczącymi o niezależne sądy.
Po filmach odbędzie się dyskusja, w której udział weźmie pani Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Będziemy też gościć Stowarzyszenie Przyjaciół Białorusi „Nowa Białoruś” oraz Dyrektora Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego, pana Radosława Brodzika.
Opis filmu:
Milicja aresztowała Maksima Szweda podczas jednej z pierwszych powyborczych demonstracji w Mińsku. Przez kilka dni zastanawiał się, jaką Białoruś zobaczy po wyjściu z aresztu. Jak będzie wyglądał pierwszy dzień wolności? Co zjeść, czego się napić, dokąd najpierw pójść? To, co w końcu zobaczy, będzie jednak wspanialsze niż wszelkie wyobrażenia.
Opis filmu:
Bohaterką powstałego dosłownie kilka dni po wybuchu masowych protestów na Białorusi filmu jest znana białoruska dziennikarka telewizyjna. Andrej Kuciła obserwuje ją w szpitalu, do którego trafiła po pobiciu przez milicję podczas demonstracji przeciwko sfałszowanym wyborom. Dlaczego, mając tak wiele do stracenia, zdecydowała się zaryzykować swoją pozycję i jak wyobraża sobie przyszłość?
Opis filmu:
Jekaterina Markawiec przygląda się w swoim filmie psychologom, którzy założyli wolontariackie centrum pomocy dla osób poszkodowanych podczas protestów. Wyrzucenie z siebie traumatycznych przeżyć przynosi pobitym ulgę. Nie ma jednak wątpliwości, że niespotykana brutalność milicyjnych ataków pozostawi w ich psychice głębokie ślady.
Opis filmu:
Warszawa, 11 stycznia 2020 roku. Sędziowie, prokuratorzy i adwokaci z 26 państw europejskich manifestują swoją solidarność z polskimi sędziami walczącymi o utrzymanie resztek niezależności sądownictwa. Maszerują w togach, ramię w ramię z polskimi kolegami, w wielotysięcznym tłumie oklaskujących ich warszawiaków. Dokumentując ten wzruszający epizod dramatycznej i dalekiej od happy endu walki o państwo prawa, Kacper Lisowski rozmawia też z uczestniczącymi w marszu tysiąca tóg europejskimi sędziami. Szczególnie mocno zabrzmi tu głos sędziego z Turcji, który z własnego doświadczenia wie, co to znaczy, kiedy taka walka jest już przegrana.
Organizatorem Watch Docs jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka mieszcząca się w Warszawie, a w Zielonej Górze Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS.
Powyższe stowarzyszenia we współpracy z Fundacją na Rzecz Kultury „FEDORA” oraz Instytutem Równości przygotowały dla Was kolejne widowisko filmowe w Cafe Noir. Objazdowy Festiwal Watch Docs w Zielonej Górze i Nowej Soli potrwa do 5 października.
Strona festiwalu Watch Docs :
https://watchdocs.pl/festiwal-objazdowy/miasta/zielona-gora
Serdecznie zapraszamy.