Zielona Góra, Nowa Sól, 22-29.09.2020
Co roku w Warszawie w grudniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie. Jego organizatorem jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W tym roku odbędzie się jego 20. edycja.
Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne „Civilitas” po raz ósmy zorganizowało w naszym województwie wersję objazdową festiwalu. Dzięki dofinansowaniu przez Województwo Lubuskie w tym roku osiem filmów dokumentalnych wyświetliliśmy na pięciu pokazach Zielonej Górze i Nowej Soli w dniach 22-29.09.2020.
Ze względu na pandemię musieliśmy wprowadzić ograniczenia. Podczas wszystkich pokazów zachowane były odstępy między krzesłami oraz obowiązywało zakrycie ust i nosa. Ponadto większość pokazów miało charakter zamknięty, czyli przeznaczony tylko dla społeczności danej placówki, w której odbywały się poszczególne pokazy. Tak było w zielonogórskich Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk”, Bursie i Społecznym Liceum Ogólnokształcącym „Szkoła Myślenia Twórczego” oraz nowosolskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk”. Pokaz otwarty odbył się w siedzibie Civilitasu.
Widzowie wyjątkowo emocjonalnie odebrali prezentowane filmy, które w tym roku były bardzo dobre i różnorodnie poruszały kwestie praw człowieka. Amerykański obraz „Bo nie wiedzą co czynią” przedstawił wywiady z religijnymi rodzinami, w których jedno z dzieci „wyszło z szafy” jako osoba nieheteronormatywna. Węgiersko-polski film „Przeciw społeczeństwu obywatelskiemu” opowiadał o problemach, z jakimi stykają się obecnie organizacje pozarządowe, które poświęcają się walce o prawa mniejszości. Wśród innych tematów były brak równości wobec prawa (amerykański „Proces”), nienawiść rasowa (nominowany do Oscara brytyjski film „Czarna Owca”), eskalacja przemocy nakręcana przez religijny fundamentalizm (brytyjska „Godzina linczu”) oraz propaganda („Amerykańska masakra”). Bardzo ciekawą, a jednocześnie wstrząsającą pozycją był film z RPA „Raport z suchego miasta”, który przedstawił jak poważne są skutki kryzysu klimatycznego (podczas walki o wodę narastają groźne podziały między ludźmi).
Wśród gości festiwalu byli dr Joanna Markiewicz – Stanny z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ilona Motyka z Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, Kacper Kubiak z Instytutu Równości, dr Artur Doliński oraz Wiktor Jasiczek, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego i organizator strajku klimatycznego.
Spotkania z gośćmi i dyskusje z widzami były długie, wskazywały na złożoność naszych czasów oraz wielką zasadność organizowania festiwalu.
Naszymi partnerami lokalnymi byli:
Koło Naukowe Praw Człowieka Uniwersytetu Zielonogórskiego
CKZiU „Medyk”, Zielona Góra
CKZiU „Elektryk”, Nowa Sól
Bursa, Zielona Góra
Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Szkoła Myślenia Twórczego”, Zielona Góra
Związek Nauczycielstwa Polskiego
Instytut Równości
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze
Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza
Radio Index
wZielonej.pl