Tytuł Projektu: „17. OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS – PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE”
Czas trwania projektu: 21.10.2019 – 10.12.2019
- OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS – PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE miał na celu zaprezentowanie wybranych i udostępnionych filmów omawiających tematykę praw człowieka, zaprezentowanych w zeszłorocznej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. W roku 2019 w ramach realizacji 17. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS odwiedziliśmy trzy miejscowości (Zielona Góra, Sulechów, Nowa Sól) – łącznie Festiwal trwał 4 dni. Projekt był współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Koordynatorką Festiwalu była Monika Robaszyńska.
- Pierwszego dnia (19.11.2019) Festiwal odbył się w Sulechowskim Domu Kultury im. Fryderyka Chopina (Al. Wielkopolska 3). Zaprezentowano film: „FEDERACJA ROSYJSKA KONTRA OLEG SENCOW”. Po filmie odbyła się także dyskusja z publicznością: Rola niezależnego sądownictwa (dyskusja z udziałem mecenas Anny Wojniusz – z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej). Następnie wyświetlono film „Trochę Radości w tej walce” oraz „Twoja Własna Prawda”. Pierwszy raz festiwal zawitał do Sulechowa. Informację o rozpoczynającym się Festiwalu przedstawiła telewizja TVP3 z Gorzowa Wielkopolskiego. Łącznie na Festiwalu w Sulechowie było ok. 20 osób. Dyskusja z publicznością była bardzo ciekawa i pomimo niewielkiej grupy widzów, można stwierdzić, że widzowie zadawali pytania i mieli swoje przemyślenia.
- Drugi pokaz odbył się 21.11.2019(czwartek), Na Wydziale Prawa i Administracji, Uniwersytetu Zielonogórskiego (ul. Plac Słowiański 9). Podczas drugiego dnia wyświetlono ten sam zestaw filmów co w Sulechowskim Domku Kultury. Jednak odbiorcami tego dnia byli głownie studenci prawa, oraz uczniowie: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Zielonej Górze (uczestniczenie w pokazie było inicjatywą uczniów, którzy usłyszeli o pokazie w Radio Index) oraz uczniowie ze Szkoły Myślenia Twórczego w Zielonej Górze. Dyskusję z publicznością wspierały dr Anna Chodorowska – Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Prawa i Administracji oraz mecenas Anny Wojniusz – z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej. Najbardziej aktywną grupą odbiorców była młodzież (uczniowie szkół). Łącznie podczas pokazu było ok. 50 osób.
- Trzeci pokaz odbył się w piątek 22.11.2019 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk”, Nowa Sól (Kościuszki 28). Ten dzień skierowany był do młodzieży ponadgimnazjalnej/ponadpodstawowej. W pokazie uczestniczyła młodzież z CKZiU „Elektryk” (najliczniej) oraz przedstawiciele pozostałych szkół – z każdej szkoły ok. 10 aktywnych reprezentantów (uczniów) wraz z nauczycielami: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 „Spożywczak”, Liceum Ogólnokształcące w Nowej Soli, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 „Nitki”. Na widowni zasiedli również przedstawiciele Szlachetnej Paczki z Nowej Soli. Widzowie obejrzeli 2 filmy: „Czarna Owca” oraz „Noc nad Nowym Jorkiem”. DYSKUSJA Z MŁODZIEŻĄ: Jak budować tożsamość w młodym wieku? Jak reagować na nietolerancję? współprowadziła Anna Maslej (mediator – edukator). Dyskusja była bardzo ożywiona. Łącznie na widowni było ponad 100 osób
- Czwarty pokaz odbył się 25.11.2019 poniedziałek, Zielonogórski Ośrodek Kultury „Hydrozagadka” (ul. Festiwalowa 3). Pokaz odbył się w godzinach popołudniowych i był skierowany do każdej osoby zainteresowanej tematyką praw człowieka. Pokazaliśmy trzy filmy: „Dobra Zmiana”, „6…5…4…3…Na Ulicy”, „Przeciw Społeczeństwu Obywatelskiemu”. Po pierwszym filmie odbyła się dyskusja z publicznością: pt. Czy można się różnić, a jednocześnie współpracować na rzecz Polski? Jakie znaczenie mają protesty i ruchy społeczne? (dyskusję wspierali Adam Szulczewski – Fundacja na rzecz Collegium Polonicum; dr hab. Lech Szczegóła, prof. UZ. – Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Socjologii, dr hab. Mariusz Kwiatkowski, prof. UZ – Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Socjologii). Na widowi byli m.in. studenci socjologii. Łącznie w sali było ok. 30 osób.
Galeria zdjęć: